Adjectivul pronominal de întărire (însăți, însăși) - Grammar Nazi

Adjectivul pronominal de întărire (însăți, însăși) – Grammar Nazi

O altă problemă de gramatică îi pune în dificultate pe mulți. Este vorba despre cum folosim corect adjectivul pronominal de întărire, în funcție de genul, numărul și cazul substantivului sau pronumelui pe care îl determină.

Iată mai jos o sinteză de la Grammar Nazi:

La masculin singular, pentru toate persoanele, se folosește forma invariabilă însu-, iar la plural, forma invariabilă înși-:

Masculin:

N, A, G-D
Eu însumi, pe mine însumi, mie însumi
Tu însuți, pe tine însuți, ție însuți
El însuși, pe el însuși, lui însuși
Noi înșine, pe noi înșine, nouă înșine
Voi înșivă, pe voi înșivă, vouă înșivă
Ei înșiși, pe ei înșiși, lor înșiși

La feminin singular, pentru toate persoanele, se folosește forma invariabilă însă-, iar la plural, forma invariabilă înse-:

Feminin:

N, A, G-D
Eu însămi, pe mine însămi; mie însemi
Tu însăți, pe tine însăți; ție înseți
Ea însăși, pe ea însăși; ei înseși
Noi însene, pe noi însene, nouă însene
Voi însevă, pe voi însevă, vouă însevă
Ele înseși/ însele, pe ele înseși/ însele, lor înseși/ însele.

Sperăm să vă ajute să țineți minte.

Grammar Nazi‬ este o campanie pentru scrisul și vorbitul corect, susținută de übers – pixul cu gumă care șterge cerneala.

Vezi toate articolele aici: Grammar Nazi.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.